SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Dlaczego warto medytować?  (Przeczytany 447 razy)

artur

 • Administrator
 • Jr. Member
 • *****
 • Wiadomości: 67
  • Zobacz profil
Dlaczego warto medytować?
« dnia: Czerwiec 16, 2017, 01:25:10 pm »
Medytowanie w Polsce jest jeszcze mało popularne i tak naprawdę niewielu ludzi zna zalety codziennych medytacji. Jeszcze mniej ludzi medytuje regularnie. Okazuje się jednak, że medytacja ma bardzo duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na zdrowie. Co ciekawe są już badania naukowe potwierdzające skuteczność regularnych medytacji.

Jak wygląda taka prawidłowa medytacja?

Medytować może każdy bez względu na wiek i zdrowie. Z pewnością kojarzysz obrazki z filmów, w których osoba medytująca jest ubrana cała na biało i medytuje w pozycji kwiatu lotosu. Oczywiście możesz medytować w taki sam sposób, ale nie jest to konieczne.

Medytowanie jest niezwykle proste. Wszystko co potrzebujesz to budzik ustawiony na 15 minut i trochę spokoju. Znajdź miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Może to być pokój, park. Nie jest ważne gdzie. Następnie usiądź lub połóż się tak by było Ci wygodnie. Osoby początkujące powinny medytować na siedząco, bo tak jest najwygodniej. Następnie odpal budzik na 15 minut (ja używam stopera kuchennego, ale może być to zwykły budzik w komórce). Następnie zamknij oczy i zacznij powoli, ale głęboko i regularnie oddychać przez nos.

Najważniejsze jest to by podczas medytacji nie otwierać oczu i starać się nie myśleć o niczym. Początkujący będą mieć problem z wyczyszczeniem myśli, ale z czasem i oni nie mają z tym problemu. Podczas medytacji możesz rozmyślać na różne tematy, ale staraj się nie myśleć o negatywnych rzeczach.

Jakie są zalety medytacji?

1. Po pierwsze medytacja nic nie kosztuje – nie musisz kupić żadnego sprzętu, nie musisz opłacać żadnego karnetu. Potrzebujesz tylko chwili spokoju.

2. Medytacja sprzyja twórczemu myśleniu – wielu znanych twórców i naukowców przyznało się do tego, że najlepsze pomysły przychodzą im do głowy właśnie podczas medytacji.

3. Medytacja zwiększa produktywność – medytacja uczy Cię koncentracji i skupienia, dzięki czemu jesteś wstanie wykonywać zadania znacznie szybciej i poprawniej.

4. Zwiększa się twoja empatia – staniesz się osobą bardziej wrażliwą.

5. Zwiększy się Twoja sprawność umysłowa – medytacja poprawia pamięć, umiejętność koncentracji oraz szybkość uczenia się i zapamiętywania.

6. Medytacja obniża poziom złego cholesterolu i obniża szansę Twojej śmierci z powodu choroby serca.

7. Medytacja sprawi, że zrelaksujesz się i odprężysz.

8. Medytacja obniży poziom stresu i złego samopoczucia.

9. Medytacja poprawia metabolizm. Jest to może bardzo kontrowersyjne stwierdzenie, ale znalazłem o tym informacji w kilku źródłach.

10. Medytacja nie ma żadnych niechcianych skutków ubocznych.

Jestem ciekawy waszej opinii na temat medytacji. Czy słyszeliście może o medytacji? Czy regularnie medytujecie, a może dopiero chcecie zacząć!?

Fistaszka

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 11
  • Zobacz profil
Odp: Dlaczego warto medytować?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2017, 01:32:48 pm »
ja nigdy nie próbowałam medytacji ale słyszałam, że jest niebezpieczna jeśli nie ma się doświadczenia.